Stecol Corporation zbuduje fragment autostrady A2

29.01.2021

stecol

Wicedyrektor Stecol w wywiadzie dla Rynku Infrastruktury

Podpisaniem kontraktu pomiędzy Stecol Corporation a GDDKiA zakończyła się trwająca ponad rok procedura wyłonienia wykonawcy fragmentu autostrady A2 Mińsk Mazowiecki – Siedlce. W ramach umowy wartej 530 milionów złotych w ciągu 36 miesięcy powstanie 13 kilometrów drogi pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów.

W czwartek 28.01.2021 podpisana została umowa pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad a Stecol Corporation. Jej podpisanie oznacza zakończenie trwającej ponad rok procedury, w ramach której pozytywne dla Stecol decyzje zostały wydane przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych oraz Krajowej Izby Odwoławczej.  

Kontrakt obejmuje przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa po nowym śladzie ok. 13 km autostrady pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów. Powstanie dwujezdniowa droga, z dwoma pasami ruchu (oraz rezerwą pod ewentualną budowę trzeciego pasa w obu kierunkach). Powstaną także równoległe drogi do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wartość kontraktu to 530 milionów złotych, a Stecol Corporation ma 36 miesięcy (bez okresu zimowego) na jego realizację (w tym złożenie wniosku o ZRID w ciągu 10 miesięcy od podpisania kontraktu).

Procedura wyłonienia wykonawcy trwała bardzo długo, tym bardziej cieszymy się więc, że udało się podpisać kontrakt, powiedział Wojciech Karmasz, wicedyrektor Stecol Corporation Europe. Podpisanie już drugiego kontraktu z GDDKiA, postępująca zgodnie z harmonogramem realizacja naszego innego dużego projektu drogowego, czyli budowy fragmentu S14 nieopodal Łodzi oraz prace prowadzone w ramach konsorcjum, które zwyciężyło w największym kontrakcie kolejowym w Polsce, czyli modernizacji Rail Baltica pokazują, że jesteśmy liczącym się graczem na polskim rynku budowy infrastrukturyWarto przypomnieć, że firmy wchodzące wraz ze Stecol w skład grupy PowerChina od kilku lat z powodzeniem prowadzą duże inwestycje infrastrukturalne, takie jak Wrocławski Węzeł Wodny czy nadzór nad budową linii 400kV Chełm-Lublin i zbiorników przeciwpowodziowych w Kotlinie Kłodzkiej. Mamy więc potencjał, zarówno samodzielnie, jak i w ramach grupy, aby realizować najbardziej nawet wymagające projekty.

Przetargi na dwa pozostałe odcinki na trasie Mińsk Mazowiecki – Siedlce zostały rozstrzygnięte jeszcze wiosną minionego roku, a prace przy ich budowie już ruszyły.

 

Podziel się i komentuj